Pilski Budżet na rok 2025

Rozpoczęła się kolejna edycja Pilskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy znowu mogą zadecydować o przeznaczeniu trzech milionów złotych. Swoje pomysły może zgłosić każdy pilanin, Termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia br.

Data zakończenia: 29-12-2024

Szczegóły projektu

 

Tytuł

Pobierz plakat

Pole do Disc Golfa w pilskim parku miejskim

numer

4

kategoria

Zadania osiedlowe, Osiedle Śródmieście

Krótki opis projektu

12 dołkowe pole do Disc Golfa w parku miejskim w Pile. Dane pole znajdowałoby się na terenie całego parku miejskiego w miejscach pomiędzy drzewami, krzakami i na trawie, unikając zasadzonych kwiatów. Długości jednego dołka oscyluje pomiędzy 60 a 90 metrów. Disc Golf z roku na rok staje się coraz bardziej znanym sportem na terenie naszego kraju. Motywuje do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu całymi rodzinami oraz grona przyjaciół i znajomych.

Szczegółowy opis projektu

Stworzenie 12 dołkowego pola do Disc Golfa, z pełnym oznakowaniem, i bezpłatną wypożyczalnia dysków w postaci skrzynki w którym będą udostępnione dyski dla początkujących.
Zasady Disc Golfa są bardzo proste, by wrzucić odpowiednim dyskiem do kosza w jak najmniejszej liczbie prób.
Każdy dołek znajdowałby się na powierzchni nie przeszkadzając spacerującym na chodnikach.
Długości dołków byłby by różne pomiędzy 60 a 90 metrów.
Pole znajdowałoby się na terenie całego parku, pomiędzy drzewami, krzewami by utrudnić rywalizację.

Zakładanym rezultatem byłoby promowanie aktywności na świeżym powietrzu z nutką rywalizacji.
Beneficjentami tej inwestycji będą wszyscy Pilanie którzy chcą aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Największa liczba graczy występuje w przedziale wiekowym od 15 do 45 roku życia.
By utworzyć trwałość i ciągłe użytkowanie tego pola to raz w miesiącu organizowałbym ligę na danym polu. Ma to miejsce na wielu polach w całej Polsce, np. w Złotowie odbywa się taka liga każdej pierwszej niedzieli miesiąca, w Luboniu jest to drugi weekend miesiąca a w Gdańsku w okresie letnim odbywa się cotygodniowa liga na której jest około 70 graczy. Raz w roku organizowanie turnieju dwu dniowego o międzynarodowej randze PDGA.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Potrzebą utworzenia tego pola w Pile jest taka, że co roku ten sport staje się coraz bardziej popularny, tylko w zeszłym roku otworzyły się pola w Luboniu k. Poznania, Olsztynie czy Wałbrzychu.
W samym Gdańsku 4 razy budżet obywatelski wygrywały pola do Disc Golfa, dwa już są dwa w budowie.
Skłania do ludzi w wyjścia na dwór, i skłania to do nowej pasji podczas której robi się wiele tysięcy kroków. Łączy to całe rodziny. Sam z synem regularnie jeździmy do Złotowa na wielogodzinne potyczki w tą grę, i po wszystkim wracamy zmęczenie i z uśmiechem na twarzy.
Pole do Disc Golfa w Pile wpłynie bardzo pozytywnie na rozwój miasta ponieważ społeczność tego sportu lubi podróżować i odkrywać nowe pole. Zawodnicy przyjeżdzający na poszczególne ligi pokonują wiele kilometrów by w takich zawodach uczestniczyć. Sam osobiście jeżdżę raz w miesiącu do Poznania i Złotowa na zawody, i raz w roku praktycznie na każdym polu w Polsce odbywają się dwu dniowe zawodu na które przyjeżdżają ludzie z całego kraju. Zazwyczaj na takie zawody zapisuje się około 100 osób z całego kraju. Przykładowo 6 kwietnia w Złotowie odbędzie się taki turniej, który przewiduje tylko 76 miejsc, a chętnych jest ponad 100. Zapisy na ten turniej skończyły się po 6 minutach od startu rejestracji.
Każdego roku odbywają się Mistrzostwa Polski które w tym roku odbędą się w lipcu w Strzelcach Opolskich.
W tym roku pierwszy raz w Polsce odbędą się Mistrzostwa Europy Centralnej w Świerklańcu na Śląsku, znaczy to, że polski disc golf rośnie w siłę.
Jestem przekonany, że to pole wpłynie bardzo pozytywnie na wielu mieszkańców Naszego Miasta, wzbogaci nasz piękny park miejski, a na dodatek do naszego miasta będą przyjeżdżali gracze nie tylko z całej Polski ale z całej Europy
W Polsce jest około 15 pul do gry, natomiast ten sport jest bardzo rozpowszechniony, w Czechach, Skandynawii i Stanach Zjednoczonych. W Finlandii są nawet klasy sportowe o profilu disc golfowym.
W Polsce na koniec 2023 roku było 211 aktywnych gracy z wykupioną amerykańską licencją PDGA, który pozwala na granie turniejów rangi międzynarodowej, natomiast w Szwecji jest 5444 graczy, Finlandii 4562, a w Stanach Zjednoczonych ponad 100 000 osób. Znaczy to, że naprawdę ten sport w Polsce jak i na całym świecie bardzo się rozwija.

Beneficjenci

Najwięcej osób grających ludzi w ten sport znajduje się w przedziale wiekowym miedzy 15 a 45 rokiem życia. W Złotowie jest jeden Pan który ma obecnie 79 lat i regularnie konkuruje z o wiele młodszymi graczami. Zaczynając od najmłodszych, studentów, ludzi kochających aktywność na świeżym powietrzu oraz całych rodzin.

Współautorzy

Kamil Martenka, Adam Martenka

Zarejestrowany przez

Kamil Martenka

19-03-2024, 20:42

Wysłany

19-03-2024, 20:42

Głosów poparcia

3240

Lokalizacja

Parka miejski w pile,

Miejsce na mapie

Szerokość: 53.15305024078855

Długość: 16.72702789306641

Adres strony projektu

Brak

koszty

 

Pozycje kosztowe projektu


# Nazwa Opis Kwota
1 Kompleksowe pole do disc golfa 12 licencjonowanych koszy, 12 teepadów czyli miejsce początkowego rzutu, najczęściej jest to sztuczna trawa na utwardzonej powierzchni, skrzynka w której będą dyski które można pożyczyć i po graniu odłożyć w to samo miejsce. 12 małych tabliczek informacyjnych przy teepadach informujących o odległości i lokalizacji danego dołka. Dwie duże tablice informacyjne z mapą pola w parku oraz zasadach gry. 60000,00
Całkowita wartość projektu 60000,00

Aktualny stan procedowania

 

operacje


# Nazwa Opis Autor Czas zdarzenia
1 Przedłożenie do urzędu Projekt został wysłany do urzędu. Kamil Martenka 19-03-2024, 20:42
2 Publikacja projektu Projekt został opublikowany w systemie. System 19-03-2024, 20:42
3 Formalna akceptacja projektu - poparcie Projekt uzyskał wymagane poparcie i został formalnie zaakceptowany. System 10-07-2024, 10:21
4 Merytoryczna akceptacja projektu Admin Adminowski 10-07-2024, 10:31

Załączniki

 

Załączniki do projektu


Brak załączników

Do góry